Lisa Martin
Deputy Principal (Curriculum)
Paul Sutton
Deputy Principal (Pastoral)
Safeguarding, Additional Support, DSL, Teacher of Science
Ann Hopkins
College Manager
College budgets, Finance, HR
Alex Jones
HR Administrator
Aloysious Antony
HR Manager
Mikaela Blows
Receptionist
Phoebe Earl
Finance Apprentice
Phoebe Woodley
Finance & HR Apprentice
Nick Ward
IT Officer
Sue Voysey
Assistant to Post 16 Co-ordinator
Catherine Prunty
Lead Attendance Officer
Harry Dearsly
Teaching Assistant
Rebecca Watts
Teaching Assistant
Charlotte Trestrail
Teaching Assistant
Rebecca Sumner
Assistant Sendco
Lisa Jones
Early Help Co-Ordinator
Lewis Hayne
Teaching Assistant
Katrina Prew
Teaching Assistant
Sophie Halmee
Careers Co-Ordinator
Chinwe Judd
Cover Supervisor
Stacey Onoyiweta
SEN TA
Alison Minehan
SEN TA
Hannah Foggin
SEN TA
Tor MacKenzie
Assistant Sendco
Claire Turner
Room 29 Co-Ordinator
Sarah Sinclair
Teaching Assistant
Daniel Shread
Teaching Assistant
Lela Rogers
Skills Room Manager
Ingrid Quick
Catch up Teacher
Lucy Phillips
Science & Food Technician
Claire Phillips
Additional Support Administrator
Sally-Ann Needs
HLTA
Kamel Benchouiha
Teacher of Computing
Kate Jones
Teacher of Enterprise, English, CPS and C42
Nick White
DT Technician
John Purchall
Teacher of DT
Rachel Smith
Teacher of English
Sara Watt
Head of Year 8 & Teacher of English
Nathan Simpson
Teacher of English
Ellie Roberts
Teacher of English & RRS Co-ordinator
Viv Oldfield
Head of English
Claire Haynes
Head of Post 16 & Teacher of English
Lisa Martin
Deputy Principal (Curriculum)
Mark Connolly
Teacher of History (maternity cover)
Grahame Womersley-Westlake
Teacher of Maths
Aidan Davey
Teacher of Maths
Adam Turnock
Teacher of Maths
Gary Turl
Second in Maths
Dominic Stapleton
Teacher of PE
Rosemary Tuthill
Teacher of Science
Nicola Poyner
Teacher of Science
Charlotte (Charlie) Boid
Teacher of Science
David Ferrett
Teacher of Science
Helen Spencer
Teacher of Science
Sophie Shillingford
Teacher of Science
Maria Serven
Head of Science